اتریوم - پست آموزشی ویژه

اتریوم - پست آموزشی ویژه
12 نوامبر 2018 زهرا یعقوب کیش
(0 رای‌ها)

اتریوم - پست آموزشی ویژه

اتریوم و تاثیرات آن بر جامعه

احتمالا تا به حال نام ویتالیک را شنیده اید؟ ویتالیک بوترین دومین شخص نامدار دنیای کریپتو کارنسی است. وی که سازنده دومین رمز ارز برتر جهانی است و شهرتش را مدیون اتریوم است. در سال 2013 زمانی که فقط 19 سال داشت وایت پیپر اتریوم را منتشر کرد.

اتریوم که با وجود عمر کوتاه آن محبوبیت زیادی در بین کریپتو ها پیدا کرده و این موضوع بیشتر به سبب  ویژگی های منحصر به فرد آن است. اتریوم موضوعی فراتر از یک رمز ارز است، بلکه بیشتر به سبب پلتفرم به خصوص آن است که مورد توجه قرار گرفته. وبالطبع آن اثراتی که بلاک چین اتریوم بر جامعه گذاشته.

ویژگی های اتریوم

1. غیر متمرکز

2.ماشین مجازی اتریوم

3. قرارداد هوشمند اتریوم

غیر متمرکز بودن اتریوم

برای درک مفهوم غیر متمرکز ابتدا باید واژه متمرکز را درک کرد.

همانطور که می دانید اکثر خدمات آنلاین، کسب و کارها و موسسات بر اساس یک سیستم حکومتی ساخته می شوند و این موضوع صدها سال است که اجرا می شود. متمرکز بودن به معنی کنترل تک به تک واحدهاست، که با امروزه با گستردگی تکنولوژی و انبوه اطلاعات و همچنین افزایش جمعیت جهانی این موضوع خود نوعی شکست محسوب می شود، اتریوم با تکیه بر همین موضوع کار خود را پیش برده و با پلتفرم به خصوصی که ارائه داده است، قدمی بزرگ در رفع این مشکل برداشته است.

اتریوم یک سیستم کاملا غیر متمرکز است که توسط هیچ کسی کنترل نمی شود و در حقیقت توسط هزاران رایانه کاربران در جهان کنترل و مدیریت می شود. غیر متمرکز بودن اتریوم برای ایجاد یک سازمان مستقل بدون رهبر است، که تنها با استفاده از کدهای رایانه ای و نیز یک سری قراردادهای هوشمند که بر روی شبکه بلاک چین اتریوم قابل اجراست، انجام می شود.

 ماشین مجازی اتریوم

ماشین مجازی اتریوم یا همان EVM، را به بیانی ساده چنین می توان نام برد: یک نرم افزار که بر روی شبکه اتریوم اجرا می شود. این نرم افزار به همه افراد اجازه می دهد تا بدون زبان برنامه نویسی، یک برنامه مخصوص به خود داشته باشند. همین موضوع خود به تنهایی تاثیر چشم گیری بر جامعه و پیسرفت تکنولوژی های مرتبط با بلاک چین داشته است. چون از این طریق هزاران برنامه بر روی بلاک چین اتریوم قابل اجراست و افراد برای اجرای برنامه های خود دیگر نیازی به ایجاد یک بلاک چین مخصوص به خود را ندارند و می توان تصور کرد که چگونه هزاران برنامه از طریق همین پلتفرم قابل اجراست. همانگونه که امروز در مارکت کریپتو کارنسی شاهد تعداد انبوهی از توکن هایی هستیم که بر بستر اتریوم ایجاد شده اند.

قرارداد هوشمند اتریوم

قرار داد هوشمند اتریوم یعنی مبادلات بدون واسط انجام می شود، برای درک بهتر قرارداد هوشمندبا یک مثال ساده این موضع را توضیح می دهیم: برای خرید محصولی به سراغ فردی می روید که آن محصول را در اختیار دارد و با پرداخت پول مستقیما از خود شخص کالای مورد نیاز خود را خریداری می کنید. در این مبادله عملا هیچ شخص واسطی از قبیل فروشندگان ، دلالان یا بانک ها وجود ندارند و تنها در صورت رضایت دو طرف معامله انجام می شود.

البته این مثال صرفا جهت درک بهترموضوع قراردادهای هوشمند است و در عمل موضوع قرارداد هوشمند پیچیده تر از یک خرید و فروش ساده است و طیف وسیعی از کارها در آن قابلیت اجرا دارد. در یک فعالیت برای اجرایی شدن قرارداد هوشمند نیاز به کد گذاری تمام دارایی ها و شرایط ذکر شده هست که یک قرارداد قابلیت اجرا داشته باشد.

از مزایای آن می توان امنیت این قراردادها را ذکر کرد، مثل شرکت در انتخابات و رای گیری که با استفاده از یک قرارداد هوشمند امکان دخل و تصرف در نتایج انتخابات وجود ندارد و مزایای دیگر آن سرعت عمل در پرداخت ها و کاهش کارمزد هاست (در آینده بیشتر از ویژگی های قراردادهای هوشمند خواهیم گفت).

به همین نسبت برنامه هایی که بر روی پلتفرم اتریوم ایجاد می شود، نیز دقیقا تمام ویژگی بلاک چین اتریوم را دارند.

 


خواندن 1476 دفعه

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

نکست مانی

نکست مانی، بستری برای پیشرفت در حوزه کریپتوکارنسی، محیطی برای ثبت آگهی رایگان کریپتو، قطعات و .... خود و همچنین صفحه اجتماعی کریپتوکارنسی 

نکست مانی

اشتراک در خبرنامه

نگران نباشید. ما از اسپم کردن متنفریم. هر زمان که بخواهید می توانید انصراف دهید!

مگ مانی در شبکه های اجتماعی