اقتصاد بلاک چین

اقتصاد بلاک چین
04 دسامبر 2018 زهرا یعقوب کیش
(0 رای‌ها)

اقتصاد بلاک چین

اقتصاد مبتنی بر بلاک چین، موضوعی که شاید سالها قبل غیرواقعی نشان می داد. اما امروز بحثی است که در تمام محافل پیرامون آن صحبت می شود و حتی با تاکید بر این موضوع که هر سازمان و شرکتی که نتواند از تکنولوزی بلاک چین استفاده کند، شاید در چند سال آینده محکوم به شکست شود.

اقتصاد در گذر زمان

اقتصاد از دیر باز در بین انسانها وجود داشته و قدمت آن را می توان به اولین مبادله بشری مرتبط دانست، مبادله با هرچیزی که شکل می گرفته، از مبادله کالا به کالا، تا استفاده از اشیاء به جای پول، استفاده از مسکوکات و پول کاغذی و ادامه آن در قرن 21 استفاده از ارزهای رمز نگاری شده برای مبادلات.

اگر با هر کالا شی یا وسیله مبادله انجام می شده، اساس تمام این مبادلات در تمام زمانها ارزش بوده، یعنی اگر ما امروز یک اسکناس را 1000تومان و اسکناس دیگری را 5000تومان می نامیم، در واقعیت این دو اسکناس از یک پول کاغذی فراتر نمی روند و تنها تفاوت آنها میزان ارزشی است که برای هر کدام قائل هستیم. تنها شکل کالاهای ارزش گذاری شده است که در طول زمان تغییر کرده اند و باعث شده امروز شاهد فرم جدیدی از پول باشیم.

اهمیت ویژگی های بلاک چین در سیستم اقتصادی

بلاک چین یک تکنولوژی نوپاست که زمان زیادی از استفاده عمومی آن نمی گذرد و هنوز هم درک آن برای افراد مشکل است، این تکنولوزی جدید تغییراتی بنیادی در اقتصاد ایجاد کرده است. بلاک چین را که هنوز با نام بیت کوین می شناسند در ابتدای راهی طولانی قرار دارد و شاید بهتر است بگوییم، هنوز در مرحله گذران آزمون ها و خطاهای خود است.

بلاک چین منجر به ایجاد تغییرات اساسی در مبادلات شده. در مبادلاتی که تا الان در جریان است همیشه نیازمند یک نهاد واسط بوده ایم تا مبادله از طریق آن انجام شود و می بینیم که در طول زمان نقش بانکها پررنگتر شده اند، اما با روی کار آمدن بلاک چین، دیگر نقش نهادهای واسط حذف شده و افراد بدون نیاز به بانک یا سازمان واسط می توانند با یکدیگر مبادله انجام داده.

غیر متمرکز بودن بلاک چین : از دیگر تغییراتی که بلاک چین ایجاد می کند،سیستم غیر متمرکز بلاک چین است، یعنی کنترل شبکه در دست کاربران شبکه است و نه در دست یک نهاد و یا دولت. در واقع شبکه بلاک چین می تواند در سراسر کره زمین گسترده شود و تمام افراد عضو این شبکه کنترل آن را به عده دارند.

شاید گزافه نباشد که بگوییم این موضوع مهم در آینده باعث خروج اقتصاد از حالت انحصار می شود و اینکه افراد و دولتها علاقه به کنترل محصولات انحصاری دارند. می تواند یکی از عوامل عدم رشد تکنولوژی بلاک چین و همگانی شدن آن باشد.

از مزایای بلاک چین و غیرمتمرکز بودن،  ارائه یک واحد پولی مشترک و پذیرفته شده در تمام دنیاست، فرقی نمی کند این پول بیت کوین باشد، یا اتریوم یا ریپل و یا هر رمز ارز دیگر، موضوع اینست که یک ایرانی ، یک اروپایی و یک آفریقایی هم بیت کوین را به عنوان یک پول مشترک می شناسند و هرچند این واحد پولی شکل و شمایل پولهای رایج را ندارد اما ارزش معاملاتی آن در افراد یکسان است و دیگر نیازی به تبادل پولهای رایج کشورها به یکدیگر نیست.

می توانید تصور کنید با رواج این موضوع چقدر سیستم اقتصادی متفاوت با امروز خواهد بود؟ با حذف واسطه ها و پولهای فیات مبادلات به مراتب راحتترو سریعتری را خواهیم داشت.

شفافیت بلاک چین

تکنولوژی بلاک چین با قابلیت منبع باز (open source) بودن آن که با ثبت تمام اطلاعات و تراکنش ها همانند یک دفتر ثبت عمل می کند و تمام اطلاعات بر روی شبکه قابل ذخیره است؛ از شکل گیری محصولات، تاریخچه، مالکان، تبالات و تغییر ارزش و ... تمام موارد این چنینی در شبکه بلاک چین قابلیت ذخیره سازی دارد و کلیه این اطلاعات در دسترس تمام افراد شبکه بلاک چین قرار دارد،  که این موضوع شفافیت شبکه باعث عدم دستکاری و تغییر اطلاعات در شبکه می شود.

 در اقتصاد رایج، هنگامی که ما قصد خرید یک محصول را داریم، اما از سابقه آن اطلاعاتی در دسترس نیست. فرضا قصد خرید یک لب تاپ را داریم اما نمیدانیم که این لب تاپ دست دوم است یا نه و در شیوه های خرید رایج اول کالا را خریداری می کنیم و ممکن است در طول استفاده متوجه این موضوع بشویم. اما اگر همین خرید لب تاپ با استفاده از یک  سیستم بلاک چین باشد، تمام اطلاعات موجود لب تاپ در آن ثبت شده و به راحتی می توانیم از ابتدای تولید محصول تا نقل و انتقالات و خرید و فروش های آن را مطلع شویم.

شفافیت یکی از حلقه های کمرنگ اقتصاد رایج است، که از طریق آن شاهد اعمال باج خواهی و کلاهبرداری و قاچاق و... مشکلاتی ازین قبیل هستیم. سوال اینجاست با وجود شفافیت بلاک چین آیا قابلیت هک و دستکاری اطلاعات وجود ندارد؟ بله، این امکان وجود دارد، اما سیستم بلاک چین به نحوی شکل گرفته است که امکان هک  در پایین سطح ممکن است و هرچه شبکه بلاک چین گسترده تر باشد، قابلیت هک اطلاعات غیر ممکن تر می شود.

ارزش بلاک چین و ارزهای رمزنگاری

یک قانون اصلی در اقتصاد وجود دارد و آن قانون عرضه و تقاضاست، هنگامی که عرضه یک محصول کم باشد، تقاضا برای آن زیاد می شود و بالطبع ارزش محصول هم زیاد می شود، در مورد بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری نیز چنین شرایطی وجود دارد، اگر این ارزها محدود به یک عده افراد باشد و تنها در بین عده معدودی قابلیت مبادله را داشته باشد، ارزش آن نیز تنها محدود به همان افراد خواهد بود.

 مثل کوپن های تخفیفی که شرکتها برای خرید محصولاتشان ارائه می دهند و این کوپنها تنها برای همان شرکت و محصولات همان کمپانی ارزش دارد خارج از آنجا برای هیچ شرکت دیگری ارزش و قابلیت معامله ندارد.

مثل سایر تکنولوژی ها، با آمدن موبایل تنها افرادی می توانستند از شبکه موبایل استفاده کنند که صاحب گوشی موبایل بودند، ممکن است در 20 سال گذشته در کشور تنها 100 نفر گوشی موبایل داشته باشند. اما با گسترش تکنولوژی موبایل، تعداد بیشتری از افراد از شبکه تلفن همراه استفاده کردند و به مرور بر ارزش این بازار هم افزوده شد، مثالهای دیگر هم مثل شبکه های اجتماعی و دیگر رسانه های اجتماعی که هرچه بر تعداد کاربران آنها افزوده می شود، ارزش آنها به مراتب بیشتر می شود.

همین موضوع در مورد همگانی شدن بلاک چین و رمز ارزها صدق می کند، که موجب افزایش تقاضا برای آنها می شود و به همان نسبت ارزش آنها بیشتر می شود، اگرچه در طول زمان شاهد افت و خیزهای قیمتی برای ارزهای رمز نگاری بوده ایم، اما همین افت قیمتها باعث افزایش تقاضا برای داشتن این ارزها بوده که همین موضوع نشان ازین دارد که افراد به آینده و رشد قیمتی این ارزها امید دارند.

به هر حال موضوع مهم در مورد بلاک چین اینست؛ که بلاک چین یک تکنولوژی کامپوتریست که به کمک دنیای اقتصاد آمده و امروزه شاهد یک صنعت رو به رشد هستیم و شرکتها با تکیه بر این تکنولوژی به  سمت توکنیزه شدن در حال گسترش هستند.


خواندن 1990 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 13 آذر 1397 17:11

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

نکست مانی

نکست مانی، بستری برای پیشرفت در حوزه کریپتوکارنسی، محیطی برای ثبت آگهی رایگان کریپتو، قطعات و .... خود و همچنین صفحه اجتماعی کریپتوکارنسی 

نکست مانی

اشتراک در خبرنامه

نگران نباشید. ما از اسپم کردن متنفریم. هر زمان که بخواهید می توانید انصراف دهید!

مگ مانی در شبکه های اجتماعی