قلب تپنده ای به نام بلاک چین - بلاک چین و محیط زیست

قلب تپنده ای به نام بلاک چین - بلاک چین و محیط زیست
01 دسامبر 2018 گلناز رضایی
(1 رای)

قلب تپنده ای به نام بلاک چین - بلاک چین و محیط زیست

 بلاک چین یک تکنولوژی و پایگاه داده است که اتریوم، بیت کوین و EOS را برجسته می کند اما تعداد کمی از مردم می دانند که بلاک چین در زمینه محیط زیست تاثیر بسیار مثبتی می تواند داشته باشد. بلاک چین می تواند  به مدیریت شفاف سازی و دموکراتیک، جابجایی کالاهای تولیدی و تشویق مردم و نهاد ها برای شیوه های کنترلی محیط زیست، دخیل باشد. در این پست 7 روش بلاک چین که میتواند به محیط زیست و تغییرات آب و هوایی کمک کند نام میبریم:

Supply chain management(مدیریت عرضه در بلاک چین)

اکثر مردم ترجیح می دهند که محصولی را خریداری کنند که کاملا بهداشتی و با رعایت اصول تولید شده باشد. اما این اطلاعات و این شرایط همیشه وجود ندارد. محصولات قبل از رسیدن به قفسه های فروشگاه از بسیاری مکان ها و دست ها عبور می کند. همچنین شرکت ها بسیار راحت می توانند در رابطه با چگونگی تولید محصولات خود، مواد شیمیایی به کار رفته، نحوه ی تخلیه زباله و نحوه ی برخورد با کارکنان خود دروغ بگویند.

بلاک چین در زمینه چگونگی تولید و انتقال محصولات از کارخانه به قفسه های فروشگاه را شفاف سازی می کند. از هرگونه تقلب و رفتار غیراخلاقی و اصولی جلوگیری میکند. آنها همچنین می توانند به مصرف کنندگان کمک کنند تا اطلاعات بیشتری در چگونگی ساخت و حمل محصولات داشته باشند تا بتوانند انتخاب مناسب تری برای کمک به محیط زیست به عمل بیاورند.
بعنوان مثال بلاک چین می تواند این اطمینان را حاصل کند که یک ماهی که در بازار به فروش می رسد در واقع از یک ماهیگیر موثق به آنجا رسیده است.

Foodtrax یک برنامه بسیار قدرتمند بلاک چین برای توسعه و پیگیری غذا از منبع به قفسه فروشگاه است.

 

 

  1. Recycling ( بازیافت )

برنامه ی بازیافت در دسترسی مستقیم و مردمی نیست، بلکه بستگی به شهرها و شهرداری ها دارد که پیگیری و تاثیر آن دشوار تر است. برنامه ی بازیافتی در بلاک چین مشارکت ها را از طریق کریپتوکارنسی در عوض اعطای ضایعات بازیافتی مانند ظروف پلاستیکی، قوطی و یا بطری تشویق می کند. این امر می تواند به سادگی هزینه های بازپرداخت مواد، سود و تاثیر هریک از شرکت کنندگان در این برنامه را ارزیابی کند.
بازیافت در سگه یک برنامه است که پاداشتی است برای بازگرداندن ظروف پلاستیکی با استفاده از ماشین های اتوماتیک را فراهم می کند.

  1. Energy (انرژی)

شبکه های قدیمی و سنتی انتقال قدرت در توزیع انرژی ناکارایی هایی دارند و باعث اتلاف انرژی می شوند. بخش هایی از جهان وجود دارند که تحت تاثیر فاجعه طبیعی یا فقر قرار گرفته اند، نبود انرژی برای مدرت طولانی میتواند باعث ترک مردم از آن مکان باشد. پایه های بلاک چین بر این اساس است که از اتلاف این انرزی ها جلوگیری کند.

شبکه  Transactive یک سرمایه گذاری مشترک بین consensys و lo3 Energy است که در بلاک چین پایه ریزی شده است و این مشکلات را حل می کند.

نصب و راه اندازی نیروگاه ها گران است و اغلب توسط دولت تامین می شود. پلت فرم های مبتنی بر بلاک چین اجازه می دهد به مردم تا بطور مستقیم در تاسیسات انرژی تجدید پذیر در آن منطقه و سراسر جهان سرمایه گذاری کنند.
Ecochain یک برنامه بلاک چین در توسعه است که دقیقا برای این هدف ایجاد شده است.
Electricchain یکی دیگر از پلت فرم بلاک چین با برنامه هایی مانند Solarcoin است که هدف آن غنی سازی خورشیدی در سراسر جهان است.

 

  1. Environmental treaties (معاهده های زیست محیطی)

پیگیری و انطباق پیمان های محیط زیستی می تواند دشوار باشد و گاهی اوقات انگیزه ای برای دولت و شرکت ها وجود ندارد تا بخواهند وعده های خود را عملی کنند، تقلب و دستکاری داده ها نیز دارای مشکلاتی هستند. تقریبا 979 میلیون دلار در سال صرف اداره سیستم کربن جهانی به تنهایی می شود.
بلاک چین وجود دارد تا اطلاعات محیط زیستی را بصورت شفاف ردیابی کند و نشان دهد که تعهدات برآورده شده اند یا خیر. هنگامی که داده ها به بلاک چین های عمومی تبدیل شوند، برای همیشه در آنجا می ماند. با استفاده از بلاک چین هزینه های اداری کاهش پیدا می کند و شرکت های متقلب را متوقف می کند و از کوتاهی در وعده ها و یا عدم گزارش پیشرفت جلوگیری می کند.

  1. Non-profit

هنگامی که شما چیزی را برای کمک به محیط زیست اهدا می کنید، اینکه چه اتفاقی برای آن پول می افتد و پیگیری مسیر آن با توجه به بی کفایتی و فساد های موجود در خیریه ها، دشوار خواهد بود.
فناوری بلاک چین این اطمینان را حاصل می کند که پول در نظر گرفته شده برای جبران خسارت های محیط زیستی و یا حفاظت از آن چگونه انجام می شود. بلاک چین قادر است اهدایی را بدون حساب بانکی منتقل کند. این برای مردم در کشور های بدون زیرساخت بانکداری خوب بسیار مفید است.
پروژه های Bitgive و Bithope دو بلاک چین هستند که بر سیستم های اهدایی و سرمایه گذاری تمرکز دارند.

  1. Carbon tax (مالیات خشک)

در سیستم کنونی، انگیزه کمتری برای مصرف کنندگان برای خرید محصول با وجود مالیات خشک وجود دارد و یا برای فروش چنین محصولاتی وجود دارد. پیگیری مالیات خشک هر محصول با استفاده از بلاک چین از دستکاری داده ها محافظت می کند. بلاک چین واسطه ها را از بین می برد و باعث می شود تولید شفاف تر شود و اقدامات بی رویه را از بین ببرد.

 

  1. Changing incentives (تغییر انگیزه ها)

در این دنیای پیچیده، افراد یا شرکت ها می توانند اثرات مستقیم اقدامات خود را ببینند اما انگیزه برای اقدام در راهکار های محیط زیستی همیشه روشن نیست، به ویژه در کوتاه مدت. تکنولوژی بلاک چین می تواند به افراد و شرکت ها کمک می کند تا اثرات خود را ببینند و آنها را برای اقدامات محیط زیستی هوشمند تشویق کند. بلاک چین می تواند به طور شفاف محصولات خشک و انتشار گاز های گلخانه ایی از کارخانه ها برای رعایت استانداردهای زیست محیطی پیگیری کند. شرکت ها و افراد را می توان در این راه تشویق کرد و از ظریف شفافیت کامل اطلاعات، با وجود پلت فرم های بلاک چین اعتباراتی در این زمینه کسب کند.

 

 

 


خواندن 1454 دفعه

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

نکست مانی

نکست مانی، بستری برای پیشرفت در حوزه کریپتوکارنسی، محیطی برای ثبت آگهی رایگان کریپتو، قطعات و .... خود و همچنین صفحه اجتماعی کریپتوکارنسی 

نکست مانی

اشتراک در خبرنامه

نگران نباشید. ما از اسپم کردن متنفریم. هر زمان که بخواهید می توانید انصراف دهید!

مگ مانی در شبکه های اجتماعی