مکانیسم های معروف ، همگی در یک قاب - بلاک چین چه ساز و کارهایی را به یکدیگر متصل میکند؟

مکانیسم های معروف ، همگی در یک قاب - بلاک چین چه ساز و کارهایی را به یکدیگر متصل میکند؟
03 دسامبر 2018 سید دانیال موسوی
(0 رای‌ها)

مکانیسم های معروف ، همگی در یک قاب - بلاک چین چه ساز و کارهایی را به یکدیگر متصل میکند؟

PoC -proof of capacity اصالت ظرفیت

اصالت ظرفیت، الگوریتم مکانیسم اجماعی است که در بلاک چین به کار میرود و به دستگاه های استخراج کننده کریپتوکارنسی در شبکه این امکان را میدهد که از فضای سخت افزاری در دسترس خودشان برای استخراج استفاده کنند. این مکانیسم اجماع از جمله ابداع هایی بوده که برای برطرف کردن مشکل "مصرف بالای انرژی" در مکانیسم اصالت کار و همچنین مشکل خرج کردن کریپتوها در اصالت سهام به جای انباشت کریپتوکوین ها؛ بوقوع پیوسته است.

PoB-proof of burn اصالت سوزاندن

اصالت سوزاندن، یکی از چند الگوریتم مکانیسم اجماعی هست که در شبکه بلاک چین به منظور ضمانت اینکه همه گره های شرکت کننده در مورد درستی و اعتبار شبکه بلاک چین به توافق رسیده اند، اعمال میشود و در نتیجه ی استفاده از این مکانیسم اجماع از هزینه های دوگانه جلوگیری میشود. اصالت سوختن از قاعده "سوزاندن" و یا "از بین بردن" کوین ها توسط استخراج کننده ها به منظور تصمین حق استخراج شان پیروی میکند.

 

PoW-proof of weight اصالت وزن

برای تعریف PoW اگر فقط آن را یک الگوریتم بنامیم، در حقش اجحاف کرده ایم. چرا که این مفهوم ترکیبی از الگوریتم های اجماع بلاک چین را در خود جای داده، که همه آنها به گونه ای تلاش میکنند به یک هدف واحد برسند البته خُب از راه های مختلف. هر کاربری که در شبکه از اصالت وزن استفاده میکند، "وزنی" دارد که به او نسبت داده شده است. این وزن بر پایه پولی است که آن کاربر در حساب خود نگه میدارد. تا زمانی که نسبت وزنی کل کاربران دوسوم یا بیشتر باشد، شبکه امن خواهد ماند. این روش همچنین شبکه را از حمله های دوجانبه نیز محافظت میکند

 

PoW-proof of work اصالت کار

اصالت کار، الگوریتم اجماع اصلی در شبکه بلاک چین است. در بلاک چین، این الگوریتم به منظور تایید تراکنش ها و در نتیجه ساخت بلوک جدید و اضافه شدن آن به زنجیره استفاده میشود. بعبارتی در PoW، استخراج کننده ها با هم رقابت تنگاتنگی در کامل کردن تراکنش ها بر روی شبکه دارند که البته به خاطر آن مزد میگیرند. در شبکه ای که کاربران توکن های خود را برای همدیگر ارسال میکنند، ledger غیرمتمرکزی وجود دارد که همه تراکنش ها درون یک بلوک جمع میکند. اما، تمهیداتی باید برای تایید تراکنش ها و مرتب کردن بلوک ها (که شامل حل کردن معادلات و پازل های پیچیده ای ست) در نظر گرفته شود. این کار وظیفه گره های خاصی در شبکه است که به آنها استخراج کننده(ماینر) میگویند و به فرآیند تایید تراکنش ها و مرتب کردن بلوک ها استخراج(ماینینگ) میگویند.

PoS-proof of stake اصالت سهام یا سرمایه

مفهوم اصالت سرمایه یا سهام به این معناست که شخص میتواند براساس مقدار کوینی که در اختیار دارد تراکنش های بلوک را تایید و استخراج کند. به زبان ساده تر، هر چه فردی بیت کوین یا آلت کوین بیشتری داشته باشد، قدرت بیشتری هم برای استخراج دارد. اولین کریپتوکارنسی ای که از روش اصالت سرمایه استفاده کرد peercoin بود و بعد از آن blackcoin و shadowcoin به سرعت از این مکانیسم اجماع استفاده کردند. جالب است بدانید که مکانیسم PoS به عنوان جایگزینی برای PoW مطرح شد، اینطور که در این مکانیسم به منظور حل کردن مشکلات عدیده PoW اعم از مصرف انرژی بالا و نیاز به سیستم های کامپیوتری بسیار پیشرفته و گران قیمت، قدرت استخراج را متناسب با سرمایه هر کس در شبکه به او داده است. یعنی به جای مصرف انرژی گزاف برای حل کردن معماهای PoW، استخراج کننده فقط درصدی از تراکنش ها را بر اساس میزان مالکیتی که دارد میتواند استخراج کند. اینفوگرافیک زیر به مقایسه PoW و PoS پرداخته است.

DpoS-Delegated proof of stake اصالت سرمایه محول شده

اصالت سرمایه محول شده یا DpoS روشی جایگزین برایمکانیسم اجماع PoS متداول و معروف است که در آن دارندگان کوین ها با رای دادن، تعیین میکنند که فرآیند استخراج به چه کسی(که به آن شاهد یا موکل میگویند) محول شود. در این مکانیسم استخراج کننده برای اینکه امکان استخراج پیدا کنند باید سرمایه ای را درپلتفورم آن کریپتوکارنسی وارد کنند و بخوابانند. فرآیند انتخاب استخراج کننده ها در DpoS اینگونه است که هر سهامدار فقط میتواند یک رای به هر فرد بدهد و همچنین میتواند به هر تعداد فردی که میخواهد رای بدهد در نهایت افرادی که بیشترین رای را بیاورند به عنوان شاهد انتخاب میشوند. فرآیند انتخاب یک فرآیند پیوسته است لذا شاهدها انگیزه بالایی برای انجام کار خود دارند و به ازای ایجاد بلوک های جدید و نگهداری از شبکه مزد میگیرند.

 

LPoS-Leased proof of stake اصالت سرمایه استیجاری

اصالت سرمایه استیجاری ورژن پیشرفته PoS است. چنانچه گفتیم در PoS هر گره بر اساس میزان سرمایه ای که در اختیار دارد میتواند بلوک جدید را به زنجیره اضافه کند، اما در LPoS بر روی پلتفورم WAVES، کاربران میتوانند پول خود را جهت ساختن گره ای کامل اجاره دهند و به ازای سرمایه ای که اجاره میدهد درصدی را به عنوان مزد دریافت کنند. هر چه پول بیشتری به گره کامل اجاره داده شود، شانس بالاتری برای اینکه آن گره بتواند بلوک جدیدی را بسازد ایجاد میشود. اگر آن گره به عنوان تولید کننده بلوک بعدی انتخاب شود، اجاره دهنده ها درصدی از هزینه های تراکنش را دریافت خواهند کرد.

 

PoET-proof of elapsed time اصالت زمان سپری شده

اصالت زمان سپری شده یک الگریتم مکانیسم اجماع شبکه بلاک چین است که نیاز به منابع زیاد و مصرف بالای انرژی را برطرف میسازد و بهره وری فرآیند را با استفاده از یک قرعه کشی عادلانه بالا میبرد. روش کار این الگوریتم به روال زیر است:

هر گره ای که در شبکه شرکت دارد باید برای یک دوره زمانی تصادفی صبر کند و معطل بماند، و اولین نفر برای تکمیل زمان انتظار تعیین شده، برنده بلوک جدید است. هر گره دورن شبکه بلاک چین یک زمان انتظار رندوم تولید میکند و برای مدت مشخص شده ای به خواب میرود. اولین گره ای که از خواب بلند شود- که گره ایست که کوتاهترین زمان انتظار را تولید کرده است- بلوک جدید را به بلاک چین اضافه میکند و اطلاعات لازم را به برای تمام همنوعان خودش در شبکه انتشار میدهد. مشابه این فرآیند مدام تکرار میشود تا بلوک های جدید ساخته و اضافه شوند.

Practical byzantine fault tolerance-pBFT تلرانس خطای عملی بیزانس

تلرانس خطای بیزانس یکی از مفاهیم شناخته شده در سیستم های توزیع شده است. الگوریتم تلرانس خطای عملی بیزانس امروزه جزو اجزای زیرساختی کلیدی کریپتوکارنسی هاست. درون یک سیستم توزیع شده، تلرانس خطای عملی بیزانس عبارت است از توانایی شبکه کامپیوتری توزیع شده برای اعمال شرایطی که منجر به اجماعی کافی بر خلاف اجزای (گره های) مخرب شود. گره های مخرب در سیستم اطلاعات اشتباه را بین همنوعان خود گسترش می دهند. هدف این الگوریتم بعبارتی دیگر مقابله با شکست سیستم با استفاده از کم کردن اثر گره های مخرب بر عملکرد صحیح شبکه و اجماعی که توسط گره های قابل اعتماد بدست می آید، می باشد.

ضرورتا همه گره ها در pBFT توسط گره اولیه که به عنوان لیدر شناخته میشود به ترتیب منظم شده اند. سایر گره ها به جز گره لیدر به عنوان گره های پشتیبان شناخته میشوند. همه گره های سیستم با یکدیگر در ارتباطند و هدف از این ارتباط برای همه گره های صادق و قابل اعتماد اینست که اکثریت آنها به توافقی در مورد شرایط و حالت سیستم برسند. گره ها به شکل سخت و سنگینی با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند نه فقط برای اینکه اثبات کنند که این پیام از گره همنوع مشخصی آمده است، بلکه برای اینکه تایید کنند که پیام در حین انتقال نیز تغییری نکرده است.

 

 

 

sBFT-Simplified byzantine fault tolerance تلرانس خطای ساده شده بیزانس

در sBFT یک تولید کننده بلوک تعیین شده تراکنش های انجام شده را جمع آوری و اعتبار سنجی میکند. اجماع توسط تولید کننده ای که قوانین (مربوط به اعتبار سنجی) را اعمال میکند و توسط گره ها رعایت میشود، فراهم میشود. دیگر اعضای بلوک تعیین شده بلوک پیشنهادی با امضای آنها را تصویب می کنند. همه اعضای شبکه هویت امضا کننده ها را میدانند و بلوک ها را تنها اگر به

امضای تعداد کافی از امضا کننده ها برسد قبول میکنند. امضا کننده بلوک همه تراکنش های یک بلوک را اعتبارسنجی میکند و سپس آن را امضا میکند. فقط بلوک هایی که تعداد امضای کافی را گرفته باشند به زنجیره اضافه میشوند. این تلاشها برای جلوگیری از مشکل هزینه دوگانه با تلاش برای اطمینان از اینکه معاملات رقابتی حل و فصل می شوند، انجام میشوند.

Delegated Byzantine Fault Tolerance -dBFT تلرانس خطای بیزانس محول شده

این مکانیسم، پروتکل اجماع NEO می باشد و به عنوان جایگزینی برای مکانیسم های PoS و PoW مطرح شده است. مکانیسم اجماع در dBFT در مقایسه با PoS و PoW تفاوت ماهیتی دارد، چرا که در این دو مکانیسم اجماع بر اساس یک روند و روش اقتصادی انجام میشود، اما در dBFT اجماع تحت شرایط مشخص حاصل میشود. این الگوریتم از دو نوع کاربر در فرآیند اجماع خود استفاده میکند. کاربر میانه و اپراتورهای حرفه ای گره یا گره های حسابدار. گره های حسابدار توسط گره های عادی طی یک روند رای گیری محول شده، تعیین می شود. در هر دوره تأیید، یکی از گره های حسابدار به طور تصادفی منصوب می شود تا نسخه بلوک چین خود را به شبکه منتقل کند. اگر دو سوم از گره های باقیمانده با نسخه منتقل شده موافق باشند، اجماع حاصل شده است. اگر نه، گره های دیگری برای انتقال نسخه بلاک چین خود در شبکه منصوب میشوند تا اجماع حاصل شود.

 

Directed acyclic graph-DAG گراف مستقیم غیرچرخه ای

در یک نگاه کلی میتوان گفت که بلاک چین ها، ساختار داده های متداولی هستند که هر ورودی جدید آنها (یعنی هر بلوک) شامل ارجاعی به بلوک قبلی خود است. این ساختار خطی بلاک چین ها چیزی است که به ما قابلیت این را میدهد که هر بلوک نوشته شده در ledger را ردیابی کنیم. اما در حقیقت این ساختار ریشه مشکل قیاس پذیری بلام چین هاست و دلیلی برای اینکه چرا اضافه شدن بلوک های جدید در بیت کوین 10 دقیقه طول میکشد. DAG ساختار داده ای متفاوتی نسبت به بلاک چین است. در واقع این الگوریتم پیاده سازی گرافی است که به شبکه امکان دور زدن برخی از محدودیت های بلاک چین را میدهد. در DAG همه گره ها در راستای یکسانی قرار دارند و هیچ گرهی به خودش برنمیگردد (حلقه ای تشکیل نمیشود).

برخلاف بیت کوین و اتریوم، شبکه های تقویت شده با استفاده از DAG امکان اضافه کردن گره های موازی را دارند، البته تا زمانی که این گره ها در یک راستا تشکیل شوند. این خصوصیت فرصت های زیادی را در اختیار کریپتوکارنسی ها قرار میدهد.

PoA-proof of activity اصالت فعالیت

الگوریتم اصالت فعالیت، یکی از مکانیسم های اجماع بلاک چین است که به منظور اطمینان از اینکه تمام تراکنش های انجام شده در بلاک چین معتبر هستند و همه کاربران به اجماعی در مورد شرایط و حالت ledger عمومی رسیده اند، استفاده میشود. PoA روش مخلوطی ست که از امتزاج دو الگوریتم متداول PoS و PoW حاصل شده است و تلاش میکند تا مزایای هر دو مکانیسم را به همراه داشته باشد. فرآیند استخراج مشابه با PoW کلید میخورد و استخراج کننده ها تلاش میکنند که یکدیگر را پشت سر بگذارند تا بلوک جدیدی را بیایند. وقتی که بلوک جدید ساخته شد، سیستم به حالت PoS تغییر میکند، با بلوک جدیدی که شامل یک هدر و آدرسی که پاداش استخراج کننده است.

PoI-proof of importance اصالت اهمیت

اصالت اهمیت الگوریتم مکانیسم اجماع بلاک چین است که برای اولین بار توسط NEM به این صنعت معرفی شد. PoI مکانیسمی است که بر اساس آن مشخص میشود که کدام عضو شبکه (گره) واجد شرایط اضافه کردن بلوک به زنجیره است، فرآیندی که در پلتفورم NEM از آن به "برداشت" یاد میشود. برای برداشت یک بلوک، گره ها میتوانند که هزینه تراکنش های درون بلوک را جمع آوری کنند. هر چه اکانتی نمره ی اهمیت (importance score) بالاتری داشته باشد، شانس بیشتری خواهد داشت برای اینکه به عنوان برداشت کننده بلوک انتخاب شود. برای اینکه اکانت شما بر اساس محاسبات اهمیتی واجد شرایط باشید، طبق قوانین NEM حساب شما حداقل باید دارای 10000(ده هزار) XEM باشد.

 

 


خواندن 2137 دفعه

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

نکست مانی

نکست مانی، بستری برای پیشرفت در حوزه کریپتوکارنسی، محیطی برای ثبت آگهی رایگان کریپتو، قطعات و .... خود و همچنین صفحه اجتماعی کریپتوکارنسی 

نکست مانی

اشتراک در خبرنامه

نگران نباشید. ما از اسپم کردن متنفریم. هر زمان که بخواهید می توانید انصراف دهید!

مگ مانی در شبکه های اجتماعی