بیت کوین چیست؟ - پست آموزشی ویژه

بیت کوین چیست؟ - پست آموزشی ویژه
09 اکتبر 2018 زهرا یعقوب کیش
(0 رای‌ها)

بیت کوین چیست؟ - پست آموزشی ویژه

بیت کوین چیست؟

با بیت کوین نوشابه بخورید. با بیت کوین می توانید نوشیدنی بخرید و یا خبر راه اندازی اولین دستگاه خودپرداز ATM بیت کوین (BATM) در بوداپست و اخباری این چنینی که تقریبا هر روز آنها را می شنویم.

هنگامی که با افراد در مورد ارزهای دیجیتال صحبت می کنم شاهد چهره ها متعجب هستم، که می گویند در مورد چه چیزی صحبت می کنی ؟ تقریبا هیچکس اسم ارز دیجیتال و یا کریپتو کارنسی را نشنیده است، فقط وقتی می گوییم بیت کوین را شنیده ای؟ سری تکان می دهند به نشانه تائید. که یعنی بله اما اطلاعاتی در مورد آن ندارند.

ضرورت نگارش مقالاتی ازین دست همین موضوعات است؛ ناشناختگی بیت کوین، بلاک چین، ارزهای دیجیتال و قابلیتهایی که این مسائل برای دنیای امروز ایجاد کرده اند.

ما در پاسخ به این سوالات به طور مختصر بیت کوین را توضیح خواهیم داد:

بیت کوین یک پول جدید است ، که توانسته ماهیت جدید و متفاوتی از پول را ارائه دهد ، پولی که ماهیت فیزیکی شبیه هیچکدام از پولهایی که ما با آن کار می کنیم را ندارد، نه اسکناس ها، نه حسابهای بانکی، نه سکه های قدیمی و نه حتی کارتهای اعتباری شبیه به هیچکدام ازین ها نیست.

بیت کوین پولی که به صورت دیجیتالی ساخته شده و این پول متعلق به هیچ کشوری نیست، تمام افراد دنیا می توانند ازین پول برای مبادلاتشان استفاده کنند. به دیگر بیان؛ بیت کوین از پول فراتر رفته است و به عنوان یک ارز بین المللی شناخته می شود.

بیت کوین به بیان علمی

حال با این تعاریف می توان بیت کوین را به بیان علمی معرفی کرد؛ بیت کوین بر روی شبکه ای به نام بلاک چین ایجاد شده است(مقاله بلاک چین چیست).

بیت کوین یک سیستم پرداخت جدید است، که به صورت همتا به همتا و غیر متمرکز فعالیت می کند، یعنی این شبکه پرداختی جدید تنها توسط کاربران این شبکه مدیریت می شود و هیچ شخصی مسئولیت آن را به عهده ندارد. هیچ ارگان یا نهادی به عنوان تامین کننده یا واسط در این شبکه وجود ندارد. که البته تمام این ویژگی ها ماهیت اصلی شبکه بلاک چین است.

دیگر پولها و ارزهای رایج همه ماهیت فیزیکی دارند و اختیار آنها در دست دولتهاست و بانکها و موسساتی به عنوان واسط از پولهای ما نگهداری می کنند و آنها را کنترل می کنند (مقاله تاریخچه پول).

بیت کوین چنین حالتی ندارد و اختیار آن در دست هیچ دولت مرکزی نیست و هیچ بانک یا صرافی از آن نگهداری نمی کند. به همین خاطر دولتها خیلی علاقه ای به آن ندارند. امنیت این ارز دیجیتالی بسیار بالاست و نیاز به نگهداری خاصی ندارد.

بیت کوین اولین بار در سال 2009  توسط فردی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو با انتشار مقاله ای معرفی شد ولی شروع به کار بیت کوین از سال 2010 بود و از آن زمان همچنان ماهیت این فرد به صورت ناشناس باقیمانده است ، از همین جهت واحدهای کوچکتر بیت کوین را ساتوشی می نامند. که از نام همین فرد گرفته شده است.

شاید هم یکی از روشهای تاثیر گذار در معرفی و بازاریابی قوی بیت کوین همین ناشناس بودن ساتوشی ناکاموتو باشد که هیچ اطلاعاتی در دنیای واقعی از وی در دسترس نیست.

خوب با اینهمه مزایای ذکر شده بیت کوین شاید سوال بپرسید که چطور می توانیم ارز بیت کوین را بدست آوریم؟ نگهداری بیت کوین به چه صورت است؟ چه مصارفی دارد؟

 • خرید بیت کوین ، با خرید آن از افراد معتبر و یا صرافی هایی که بیت کوین می فروشند.
 • ماینینگ (MINING) استخراج بیت کوین یا همان عملیات شکستن رمزهای هر بیت کوین را می گویند.( بیت کوین به صورت اعدادی رمزگذاری شده نوشته شده است که هر 1 بیت کوین 1 عدد رمز نگاری شده است ، و تنها با بدست آوردن هررمز می توان 1بیت کوین را بدست آورد. عملیات شکستن این رمزها را ماینینگ می گویند.)
 • از طریق فروش کالا و یا انجام خدمات که بهای آن را می توان بیت کوین دریافت کنید.

نگهدای بیت کوین

بیت کوین های کسب شده را می توان در کیف پول بیت کوین (Wallet) نگهداری کرد، کیف پولهایی که به صورت نرم افزار، و قابلیت نصب شدن بر روی گوشی موبایل و کامپیوتر را دار. بیت کوین ها را می توانید در سایتهایی که کیف پول ارائه می دهند و همچنین کیف پولهای سرد که شبیه یک فلش است نگه داری کنید.

مصارف بیت کوین

مصارف بیت کوین دقیقا برای پرداخت است، شما با داشتن بیت کوین برای معاملات خود نیازی به تبدیل پولهایتان به دلار و یا سایر ارزها ندارید و با توجه به همه گیر شدن بیت کوین می توانید مبادلات خود را در سطح بین المللی فقط با بیت کوین انجام دهید ، همانطور که ملاحظه می کنید؛ حتی بعضی از تاجران نیز برای معاملات بیت کوین قبول می کنند.

پرداخت بیت کوین

می توان با کد QR کیف پول بیت کوینی از طریق گوشی های موبایل بیت کوین را بپردازید. یا از طریق شماره حسابی که برای پرداخت به شما ارائه می شود این کار را انجام دهید.

مزایای بیت کوین

 • بیت کوین بر خلاف سایر پولها همیشه و در هر ساعتی در دسترس است و چون نیاز به بانک ندارد که کار آن محدود به روز و ساعت مشخصی باشد.
 • بیت کوین برای تراکنش ها کارمزد دارد، اما مبلغ آن بسیار کم است و متلعق به شبکه بیت کوین است، که در نهایت این کارمزدها به ماینرها (Minners) تعلق می گیرد.
 • بدون محدودیت است و تابع مرزها نژادها و حکومت ها نیست.
 • بیت کوین از طریق شبکه قابل سرقت نیست
 • شفافیت بالای شبکه بیت کوین
 • همه افراد شبکه بیت کوین به اطلاعات و تراکنش های سایر افراد دسترسی دارند، که همین موضوع باعث افزایش امنیت و عدم سرقت از طریق شبکه بیت کوین می شود.
 • بیت کوین برای همگان قابل اعتماد است، چون شفافیت و امنیت بالایی دارد.

 در آخر بهتر است بدانید بیت کوین تنها ارز دیجیتال موجود در دنیا نیست ، و هم اکنون بیش از 1600 ارز دیجیتالی دیگر در دنیا وجود دارد. اما بیت کوین اولین، گران ترین و قدیمی ترین ارز دیجیتالی جهان است، که همچنان با قدرت بر تخت سلطنت دنیای ارزهای دیجیتال تکیه زده است.


خواندن 1744 دفعه

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

نکست مانی

نکست مانی، بستری برای پیشرفت در حوزه کریپتوکارنسی، محیطی برای ثبت آگهی رایگان کریپتو، قطعات و .... خود و همچنین صفحه اجتماعی کریپتوکارنسی 

نکست مانی

اشتراک در خبرنامه

نگران نباشید. ما از اسپم کردن متنفریم. هر زمان که بخواهید می توانید انصراف دهید!

مگ مانی در شبکه های اجتماعی