بلاک چین چیست؟ یک تکنولوژی پیچیده با کاربری ساده

بلاک چین چیست؟ یک تکنولوژی پیچیده با کاربری ساده
07 اکتبر 2018 زهرا یعقوب کیش
(0 رای‌ها)

بلاک چین چیست؟ یک تکنولوژی پیچیده با کاربری ساده

در حدود 50 سال پیش هنگامی که اینترنت راه اندازی شد، چه کسی فکر می کرد روزی این سرویس تبدیل به یکی از اجزای زندگی انسانها شود؟ «بلاک چین» در دنیای امروز هم چنین شرایطی دارد، به ظاهر پیچیده ولی در واقعیت کاربری ساده ای دارد. با بی نهایت امکاناتی که  فراهم می کند.

همانطور که امروزه برای افراد زیادی زندگی بدون اینترنت معنایی ندارد. از کار، تجارت، آموزش و تا حتی جزئی ترین مسائل زندگی مثل آشپزی به اینترنت وابسته شده، شاید گزافه نباشد که بگوییم روزی می رسد که بلاک چین یکی از اجزائ پرکاربرد زندگی انسانها خواهد.

 

تکنولوژی بلاک چین به زبان ساده

اطلاعات زیادی در اینترنت در مورد بلاک چین وجود دارد؛ ما در اینجا قصد داریم با یک مثال بلاک چین را به زبان خیلی ساده تعریف کنیم:

یک کتابخانه را در نظر بگیرید که افرادی عضو این کتابخانه هستند و از کتابها و اطلاعات موجود در کتابخانه استفاده می کنند، هر کتابخانه ای دارای تعدادی قفسه کتاب است و و هر قفسه کتاب شامل چند کتاب با موضوع مشترک است

در هر کتابی اطلاعاتی وجود دارد، که فقط در همان کتاب می توان آن اطلاعات را پیدا کرد

اگر شخصی بخواهد مطالب یک کتاب را تحریف کند یا تغییر دهد،قطعا این کار را با مداد یا خودکار انجام خواهد داد.یا برگه ای از کتاب را پاره کند، این دستکاری کتاب به هر صورتی که باشد ، بقیه افراد عضو این کتابخانه می توانند آن را ببینند. ما اسم این کتابخانه را کتابخانه بلاک چین می نامیم ، که هروزه هزاران کتاب جدید به این کتابخانه وارد می شود.

یک کتابخانه شبیه ترین مثال به  فناوری بلاک چین است، block chain که از ترکیب دو کلمه block  یعنی بلوک و chain که همان زنجیر است، به معنای فارسی آن می توانیم زنجیره بلوک بنامیم.

در این زنجیره بلوک اگر هر بلوک را یک کتاب فرض کنیم که اطلاعاتی را در خود جای داده و با قراردادن کتابها در چند قفسه کتاب یک زنجیره ای از کتابها ساخته می شود که به آن زنجیره بلوک می گوییم، اطلاعات این زنجیره بلوک در اختیار تمامی افراد عضو کتابخانه قرار می گیرد و هر تحریفی در این زنجیره را اعضا این کتابخانه بلاک چین مشاهده می کنند. و با ایجاد اطلاعات جدید به تبع آن ایجاد بلوک های جدید، انبوهی از بلوک های فشرده به وجود می آید که باعث امنیت بیشتر این زنجیره می شود.

تکنولوژی بلاک چین اولین بار در سال 1991 ایده آن به وجود آمد، اما امروزه همه بلاک چین را «بیت کوین» می شناسند، چون اولین بارسازنده بیت کوین ((Bitcoin این ارز دیجیتالی ((digital currency را بر روی شبکه بلاک چین ایجاد کرد و آن را به همه دنیا معرفی کرد.

مزیت بلاک چین

بلاک چین یک شبکه همتا به همتا (peer to peer) است و غیر متمرکز است، شبکه همتا به همتا یعنی مدیریت شبکه در دست افرادی است که از آن استفاده می کنند و تمام اطلاعاتی که در این زنجیره بلوکی ثبت می شود در دست همه افراد عضو شبکه قرار می گیرد ومدیریت آن در دست یک شخص خاص نیست، این موضوع باعث امنیت بیشتر شبکه و عدم هک شدن وعدم تغییر اطلاعات در شبکه را به وجود می آورد.

و غیر متمرکز بودن هم به معنای ساده تر اینست که تکنولوژی بلاک چین محدود به هیچ مکان و شخص خاصی نیست و کسی نمی تواند آن را محدود به خودش کند و این مزیت بلاک چین است که دولتها به آن علاقه ای ندارند.

کاربرد بلاک چین

بلاک چین هر روز محبوبیت بیشتر کسب می کند و هر کس به دنبال اینست که از بلاک چین برای کسب و کار یا رفع مشکلی استفاده کند، همانطور که هر روز اخبار جدیدی در مورد آن می شنویم؛کیف پول بلاک چین، بلاک چین اتریوم، دوربین های جدید با تکنولوژی بلاک چین ،گردشگری، بیمه برپایه بلاک چین، پول دیجیتال، رای گیری انتخابات در روسیه با تکنولوژی بلاک چین، اینترنت اشیاء، راه اندازی کسب و کارها با بلاک چین، بازی های موبایلی با بلاک چین،  معرفی آیکوها و...تا حتی استفاده ازبلاک چین برای حیوانات، همه اینها از تکونولوژی بلاک چین برای کاری استفاده می کنند.

 

با اینهمه استفاده های متنوع از بلاک چین در دنیای امروز، هنوز این تکنولوژی کودک نوپایی است که نیاز به کمک برای رشد دارد، تا قابلیت های آن هر چه بیشتر نمایان شود.

در این مقاله سعی کردیم بلاک چین را به زبان ساده توضیح دهیم، کاربردهای بیشتر آن را در مقالات مگ مانی بخوانید.


خواندن 1165 دفعه

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

نکست مانی

نکست مانی، بستری برای پیشرفت در حوزه کریپتوکارنسی، محیطی برای ثبت آگهی رایگان کریپتو، قطعات و .... خود و همچنین صفحه اجتماعی کریپتوکارنسی 

نکست مانی

اشتراک در خبرنامه

نگران نباشید. ما از اسپم کردن متنفریم. هر زمان که بخواهید می توانید انصراف دهید!

مگ مانی در شبکه های اجتماعی