عرضه و تقاضا (Supply and demand)

عرضه و تقاضا (Supply and demand)
17 نوامبر 2018 گلناز رضایی
(0 رای‌ها)

عرضه و تقاضا (Supply and demand)

از پایه های اساسی در اقتصاد، بخش عرضه و تقاضا است. همانطور که از اسم آنها پیداست؛ تقاضا به مقدار محصول یا خدماتی اطلاق می شود که برای خریداران مطلوب باشد و عرضه نشان دهنده ی مقدار موجودی بازار است؛ به معنای دیگر، مقدار عرضه به مقداری از محصول یا خدماتی گفته میشود که تولید کننده مایل به تامین آن با قیمت مشخص می باشد. مدل عرضه و تقاضا در واقع برای بازار رقابتی تنظیم شده است که در آن هیچ یک از خریداران و فروشندگان نمی توانند تاثیر چشم گیری بر روی قیمت کالاها داشته باشند.

قانون تقاضا:

قانون تقاضا بر این اصل بنا شده است که، در صورت برابر بودن سایر عوامل هرچه قیمت کالاها بیشتر باشد، خریدار کمتری متقاضی آن کالا خواهند بود و بلعکس، به این معنا که در قیمت های پایین نیز تقاضا برای خرید کالا افزایش پیدا می کند.

قانون عرضه:

قانون عرضه می گوید که در صورت برابر بودن سایر عوامل, مقدار عرضه وابسته به قیمت است و در قیمت بالاتر عرضه بیشتر و در قیمت پایین تر عرضه کمتر خواهد بود.

در بازار رقابتی یک قیمت و مقدار تولید واحدی برای یک کالا در نظر گرفته می شود. قیمت تعادلی یک کالا دقیقا برابر با قیمتی است که مصرف کنندگان حاضرند آن را در یک دوره ایی بخرند و مقدار تعادلی نیز، مقدار کالایی است که تولیدکننده حاضر است آن را تولید و عرضه کند.
اگر با بالا رفتن قیمت کمبود تقاضا اتفاق بیافتد باعث مازاد عرضه می شود. که این عرضه ی مازاد باعث می شود که به تولیدکننده فشار بیاورد و دوباره قیمت به سطح تعادلی خود بازگردد.

در قیمت پایین تر، باعث می شود که مقدار خرید مصرف کنندگان افزوده شود و این افزایش خرید موجب کمبود آن کالا در بازار می شود. در این شرایط می گوییم مازاد تقاضا رخ داده است. بنابراین قیمت به جایگاه اولیه و تعادلی خود بازمیگردد که پس آن قیمت میل به ثابت ماندن می کند.

 

تعادل

وقتی عرضه و تقاضا برابر باشند (یعنی زمانی که تابع عرضه و تابع تقاضا یکدیگر را قطع می‌کنند) به نقطه‌ی برخورد دو منحنی در اقتصاد تعادل می‌گویند. در این نقطه، تخصیص کالاها در کارامدترین حالت خود قرار دارد، زیرا مقدار کالاهای عرضه‌شده دقیقا برابر با مقدار کالای مورد تقاضاست؛ بنابراین، همه در این شرایط اقتصادی خشنود هستند. در یک قیمت مشخص، عرضه‌کنندگان همه‌ی کالاهای تولیدشده را به فروش می‌رسانند و مصرف‌کنندگان همه‌ی کالای مورد تقاضای خود را به دست می‌آورند.


خواندن 1582 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 26 آبان 1397 15:03

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

نکست مانی

نکست مانی، بستری برای پیشرفت در حوزه کریپتوکارنسی، محیطی برای ثبت آگهی رایگان کریپتو، قطعات و .... خود و همچنین صفحه اجتماعی کریپتوکارنسی 

نکست مانی

اشتراک در خبرنامه

نگران نباشید. ما از اسپم کردن متنفریم. هر زمان که بخواهید می توانید انصراف دهید!

مگ مانی در شبکه های اجتماعی